Na ratunek. Pierwsza pomoc- jak się zachować

To było bardzo rzeczowe i ciekawe szkolenie z praktyki poparte oczywiście solidna porcją wiedzy. Wiadomo, że najlepiej uczyć się praktycznie, a w przypadku najmłodszych najlepszą formą jest nauka poprzez zabawę. Tak było 25 marca w sobotę na kolejnym wykładzie w ramach DUWK.

Wykład z pokazem zaprezentował mgr Michał Matysik, instruktor o międzynarodowych uprawnieniach – Frist Aid Certification Centre of London oraz Emergency Frist Response. Tematyką pierwszej pomocy przedmedycznej zajmuje się od 20 lat.

Studenci naszego uniwersytetu poznali metody postępowania w przypadku zranienia się, oparzenia, stłuczenia i innych urazów. Bardzo istotne były też ćwiczenia z wykorzystaniem apteczek i innych dostępnych środków oraz te na  manekinach – fantomach.

 Uczestnicy dowiedzieli się co robić gdy przydarzy się nieszczęście i jak zorganizować miejsce zdarzenia. Usłyszeli też o zasadach powiadamiania odpowiednich służb.

Przeprowadzono także  konkurs z nagrodą, którą za swoją wiedzę zdobył Karol Biśta.

Każdy student otrzymał dyplom, ulotkę, naklejkę i maseczkę. 

Może nasi najmłodsi studenci nie byli w stanie poprawnie ucisnąć manekina, czy zrobić właściwego wdechu ale oswoili się z tematem pierwszej pomocy bo często właśnie dzieci są jedynymi osobami które mogą wezwać pomoc.

Istotne jest to by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania.

Dzieci powinny mieć odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia jakiejś osoby dorosłej. Dlatego muszą pamiętać, jakie są numery alarmowe , wiedzieć jaki komunikat przekazać, gdy dzwoni się na pogotowie.

Przykładów ratowania życia przez dzieci i młodzież nie brakuje. Często słyszymy o kolejnych małych bohaterach. Oczywiście nie życzymy nikomu, żeby ta wiedza i nabyte umiejętności, przydały się ale jak się potocznie mówi „Lepiej mieć i nigdy nie użyć, niż ich nie mieć i potrzebować”.

Koordynator DUWK

Cecylia Bielecka-Karasińska

Kolejny wykład:

8.04.2017 – wykład i warsztaty
Tajemnice fotografii”
Prowadzący : Andrzej Wojciech Dworaczek