Bursztynek, bursztynek, znalazłam go na plaży…

Bursztyn – skarb dawnych mórz to tytuł kolejnego wykładu, który odbył się w ramach Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach. Znawca i pasjonat tematu, Krzysztof Lelek, zaprezentował eksponaty z własnej kolekcji, a wśród nich prawdziwy skarb – bursztyn, w którym zatopionych zostało ok. 280 owadów. To typowy przykład inkluzji – ślady dawnego życia zatrzymane w pułapce czasu. Do najciekawszych odkryć tego rodzaju należy bursztyn z jaszczurką, który w 1997 r. odnaleziono w Stogach Gdańskich.

Młodzi studenci poznali historię „bursztynowego lasu” i dowiedzieli się, w jaki sposób powstały bursztyny bałtyckie. Eksperymenty z udziałem dzieci były dodatkową atrakcją spotkania. O zastosowaniu i właściwościach jantarów wiele można by powiedzieć, ale czy każdy wie, że bryłki bursztynu podawano niemowlakom do żucia w czasie ząbkowania?

Poszukiwanie bursztynów na plaży to zadanie ciekawe i karkołomne jednocześnie. Obfite złoża u wybrzeży Bałtyku w większości są niedostępne; zalegają na głębokości 120 m. Na tę informację nasz student zareagował błyskawicznie: utwórzmy kopalnię odkrywkową! Tylko co na to pomnik Posejdona?

Marta Smutek
koordynator DUWK