Powietrze w akcji!

Czy powietrze jest leniuchem? Czy Piotruś z wiersza Jerzego Ludwika Kerna miał rację chcąc zostać powietrzem, ponieważ wtedy nic nie musiałby robić?  Jak to jest z tym żywiołem?

Powietrze, powołując się na Wikipedię, to mieszanina gazów i aerozoli składająca się na atmosferę ziemską. Hmmm… dość trudna definicja ale wyjaśnili ją poprzez niezwykle eksperymenty w których mogli uczestniczyć studenci DUWK, dr Aneta Szczygielska i Marcin Łaciak z UŚ.  I tak nasi mali, żądni wiedzy studenci dowiedzieli się m.in., że powietrze jest bezbarwne, bez smaku, słabo rozpuszczalne w wodzie a skroplone jest bladoniebieskie!? Chociaż powietrze jest bardzo użyteczne bywa  też niebezpieczne a  najważniejsza rzecz…. jest niezbędne do życia!

Każdy student chociaż raz uczestniczył w licznie prezentowanych eksperymentach. Co się działo! Janek został zapakowany próżniowo w worek, Norberta podnosiła wielka piłka, strzelały wyrzutnie, fruwały piłki i balony! Na koniec każdy uczestnik musiał złapać swoją piłkę-podarunek.

Ten sobotni wykład wpisał się niezwykle trafnie w temat, który tak wszystkich ostatnio absorbuje i słusznie zresztą bo chyba nikt nie chce dobrowolnie oddychać czymś co ten prawidłowy skład powietrza niczym nie przypomina …. 

Zapraszam na kolejny wykład 

25.03.2017, sobota, godz.10.00

Na ratunek! Pierwsza pomoc – jak się zachować?

Prowadzący: Michał Matysik