Wędrówki po Karpatach z muzyką w tle

Góralski strój, gwara i ciekawe instrumenty to główne atrakcje grudniowego wykładu Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach. Dr Piotr Kłapyta z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zabrał młodych studentów na niezapomnianą wędrówkę w Karpaty oraz zaprezentował, jak brzmi trembita, róg, piszczałki oraz koza (dudy).

Największe wrażenie zrobiła na wszystkich trembita. Nic dziwnego – to najdłuższy i najgłośniejszy instrument dęty występujący w Karpatach, który pełnił funkcje sygnalizujące i magiczne. Dźwięki płynące z trembity rozbrzmiewały w dolinach i na połoninach informując, że zbliżają się kolędnicy. Często też trembita towarzyszyła uroczystościom pogrzebowym.

Nie zabrakło chętnych do zagrania na tym instrumencie, którego długość to aż 3 metry. Wykładowca zauważył, że tak, jak w Karpatach trembita była domeną mężczyzn, tak i u nas chętni do gry byli sami chłopcy. Dziewczynki natomiast próbowały swych sił przy mniejszych instrumentach, takich jak róg i piszczałki.

Dr Kłapyta – Góral babiogórski i przewodnik – przekazał szereg ciekawostek o górach i wiele informacji na temat budowy prezentowanych instrumentów. Na zakończenie wykładu studenci zagrali, a wykładowca zaśpiewał – było głośno i z przytupem!

Serdecznie zapraszam na kolejne wykłady w ramach DUWK w nowym roku. Mam nadzieję, że dołączą do nas nowi studenci – nasz uniwersytet zaprasza przez cały rok akademicki. Wszystkim studentom i rodzicom życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Marta Smutek
koordynator DUWK