W programie kolejnego spotkania studentów Dziecięcego Uniwersytetu w dniu 8 kwietnia będzie: historia fotografii w pigułce, pokazanie zasady powstawania obrazu fotograficznego poprzez samodzielne wykonanie aparatu otworkowego tzw. camera obscura, oraz prosty pokaz i zabawy ze światłem. Camera obscura była pierwowzorem pierwszych aparatów fotograficznych. Obecnie terminu tego używa się najczęściej do opisywania kamery otworkowej. Dzisiaj jest wykorzystywana głównie w fotografii artystycznej za sprawą specyficznych efektów jakie wywołuje i nasi studenci będą mieli okazję nie tylko ją wykonać ale też zrobić nią pierwsze artystyczne zdjęcie.

Zobaczą też  profesjonalny sprzęt fotograficzny m.in. aparaty analogowe, cyfrowe i zapoznają się z ich zastosowaniem.

Wykład z warsztatami poprowadzi wielki pasjonat fotografii Andrzej Wojciech Dworaczek, który po  ukończeniu studium fotograficznego w Katowicach, rozpoczął swoją drogę zawodową od pracy związanej z techniką i technologią fotografii. I tak, przez szereg lat, pracował w Watykanie zajmując się dokumentacją eksponatów muzealnych oraz w dużych laboratoriach w USA i w Kanadzie. Dzięki stypendium Roberta Kramera miał możliwość uczestniczyć w zajęciach w prestiżowej The Winona International School of Professional Photography. Jest również dziennikarzem piszącym o fotografii a od kilku lat pracuje z innymi pasjonatami fotografii. Prowadzi także zajęcia studia fotografii w naszym centrum.

Serdecznie zapraszam na niezwykłe spotkanie z fotografią, gdzie nasi studenci poznają jej sekrety „od kuchni” a zrobiona samodzielnie fotografia aparatem otworkowym będzie dla nich niewątpliwie niezwykłą pamiątką.

Koordynator DUWK

Cecylia Bielecka- Karasińska