29 czerwca 2018 r., w piątek o godz. 19.00 zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall na wystawę malarstwa Bogdana Klechowskiego.

Duch rzeczowości – czy też dosłowności oraz waga przywiązywana do szczegółowości informacyjnej obrazu, jest wyrazem jednego z ważniejszych aspektów mojego malowania –pisze Artysta.

Bogdan Klechowski – krośnianin, urodził się w 1967 r. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa ASP w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Rodzińskiego oraz w Pracowni Rysunku prof. Zbyluta Grzywacza (1992). Od 1995 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym macierzystej uczelni.

Jest Artystą o bardzo wyraźnym, indywidualnym stylu, w którym prastare, religijne archetypy łączą się z nowoczesnymi środkami przekazu, stylistyką komiksów i animacji komputerowych. Uprawia wielofiguralne malarstwo – często w hiperrealistycznej konwencji. Główny nurt Jego twórczości stanowią Inspiracje biblijne – religijne motywy wpisane we współczesny kontekst społeczny. Do swoich miejskich pejzaży Artysta wprowadza swoiste horror vacui, w których główną rolę odgrywają kobiety. Charakterystyczne ubiory bohaterek obrazów Bogdana Klechowskiego oraz towarzyszące im scenografie podkreślają odrębność i niezależność kobiety we współczesnej kulturze.

Odczytanie artystycznej narracji Klechowskiego nie jest łatwe – konteksty biblijne stanowią prawdziwe wyzwanie dla nawet wyrobionego odbiorcy.

Wystawa czynna do 10 sierpnia 2018