Jedną z propozycji Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, oprócz zimowego obozu sportowego w Zubercu i Myślenicach oraz półkolonii w Szkole Podstawowej, były „Zimowe Poranki w CKiS”.

Ta oferta bezpłatnych zajęć dla dzieci obejmowała zajęcia plastyczne zatytułowane „Zabawy z wyobraźnią”, prowadzone przez panie pracujące w Centrum, Cecylię Bielecką-Karasińską i Olgę Mosur oraz blok zajęć tanecznych, oparty na tradycyjnych tańcach i zabawach dla dzieci, prowadzony przez Monikę Dudek. Lista chętnych szybko się zapełniła. W porankach wzięły udział dzieci w wieku od pięciu do dziesięciu lat.

W pierwszym tygodniu ferii na zajęciach plastycznych dzieci tworzyły mini upominki, związane tematycznie z dniem św. Walentego. Dziewczynki projektowały oryginalne kolczyki, broszki i wisiorki z modeliny, ozdabiane koralikami i cekinami, chłopcy natomiast upodobali sobie breloczki.

Kolejnym zadaniem było stworzenie masek karnawałowych. Każde dziecko przygotowało dla siebie kilka masek, mając tym samym możliwość wcielenia się w różne bajkowe czy też komiksowe postacie. Znalazły się tutaj m.in. maski Kleopatry, Batmana, motyle, maski weneckie, zdobione bogato brokatem, cekinami, dżetami i kolorowymi taśmami.

Na ostatnim spotkaniu dzieci tworzyły przyborniki na biurko z pudełek od zapałek i rolek po papierze toaletowym. Oklejone kolorowym papierem i z wymyślnymi szufladkami mogły pomieścić wszystkie skarby zadowolonych maluchów. Uczestnicy warsztatów żałowali tylko, że i zajęcia, i ferie już się kończą.

Natomiast instruktorki podkreślają, że największą radością było dla dzieci to, że mogły wykonać coś samodzielnie, uruchomić swoją inwencję i kreatywny potencjał. Wykonane przez nich prace mają o wiele większą wartość niż plastikowy, masowy, chiński wyrób, kupiony wraz z gazetą w osiedlowym kiosku.

We wtorki rano w sali tanecznej Pałacu Vauxhall odbywały się „Tradycyjne tańce i zabawy dla dzieci”. Po powitaniu, obejmującym zabawy z rytmem i wypowiadaniem swojego imienia, rozpoczynano taneczną rozgrzewkę, która miała za zadanie uruchomić wszystkie części ciała i pobudzić uczestników do wspólnej zabawy. Spotkania miały bardzo różnorodny przebieg i obejmowały proste tańce ludowe i integracyjne zabawy ruchowe, aż po elementy pracy z ciałem i wyobraźnią, realizowane w parach, a kształtujące postawy koleżeńskie i umiejętność pracy w grupie.

Szczególny aplauz u dzieci wzbudził miotlarz, stara zabawa ludowa, w której osoba pozostająca bez pary tańczyła z prawdziwą wiklinową miotłą, a w momencie zatrzymania muzyki pary zmieniały się i dziecko, które nie zdążyło dobrać sobie partnera, stawało się miotlarzem i kontynuowało taniec z miotłą w środku koła.

Popołudnia natomiast zostały zdominowane przez młodzież i starsze dzieci, które z wielką ochotą oddawały się grom wszelakim pod przewodnictwem Marcina Ropki, pasjonata gier i miłośnika rywalizacji. Powodzeniem cieszyła się zabawa w kalambury, gdzie odgadywano hasła z takich kategorii jak bohater czy przedmioty codziennego użytku. Marcin Ropka przedstawił uczestnikom także około trzydzieści nowych gier ze swojej kolekcji, m. in. duże wersje znanych i lubianych gier planszowych (Memory). Stali bywalcy Kółka Gier Wszelakich zwyczajowo spotykają się we wtorki wieczorem, natomiast w ferie dołączyła do nich nowa grupa graczy, która już deklaruje uczestnictwo w zajęciach w czasie roku szkolnego.

Gracze mają do dyspozycji bogatą bibliotekę nowoczesnych gier planszowych, gry bitewne, a także gry karciane. Cotygodniowe spotkania mają za zadanie przedstawić ciekawą formę spędzania czasu, która kojarzy się ze zdrową rywalizacją, współzawodnictwem i atrakcyjną formą.

Ferie już za nami, ale zajęcia plastyczne, taneczne, muzyczne i wiele innych funkcjonują w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach przez cały rok. Zapraszamy!

Monika Dudek

Więcej zdjęć tutaj