Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach

Galeria w Pałacu Vauxhall

zaprasza na wernisaż wystawy

Zdzisława Słoniny

Gloria, Gloria wykrzykajcie!

8 grudnia, piątek, godz. 18.00

Zdzisław Słonina urodził się w 1955 roku w Bogdanówce (gmina Tokarnia),
w Beskidzie Makowskim. Z wykształcenia jest elektromechanikiem. Od połowy lat siedemdziesiątych XX w. rzeźbi, maluje, fotografuje. W 1984 r został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a od kilku lat należy do Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski. W latach 1991–95 Pracował jako kierownik Referatu Kultury Urzędu Gminy w Świątnikach Górnych. W latach 1995–2011 pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych. W latach 1992–1996 był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. 

Prace Zdzisława Słoniny znajdują się w Muzeum Archidiecezjalnym oraz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz zbiorach prywatnych w Ameryce, Australii
i Europie. Zdzisław Słonina jest znanym opiekunem artystów ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. Mieszka i tworzy
w Świątnikach Górnych.

Artysta za swoją działalność artystyczną i społeczną otrzymał wiele nagród
i wyróżnień, miedzy innymi: w 1996 roku odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”,
w 2003 roku brązowy Krzyż Zasługi RP, w 2015 roku nagrodę główną Powiatu Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. 

Tak o artyście w folderze do wystawy pisze etnolog Monika Dudek:

Zdzisław Słonina pomimo nachalnej, nowoczesnej codzienności nadal obcuje z tym, co najświętsze, a przy tym swojskie, swoje, niezbędne. Jego sztuka wyobrażeniowa tworzona jest zgodnie z kalendarzem dorocznym, powtarzającym się rytmem pór roku. Na wystawie oglądamy sceny narodzin Jezusa, Maryję z Józefem pochylonych nad żłóbkiem, kolędników, anioła i diabła, szopkę krakowską, podążających na pasterkę, gwiazdę betlejemską. W ornamentyce jego obrazów pojawiają się ludowe ptaszki, kwiaty, anioły. Oswojone symbole bożonarodzeniowe stanowią wstęp do większej opowieści o życiu Chrystusa, którą Zdzisław Słonina snuje od kilkudziesięciu lat. Tytułowe Gloria… jaśnieje nad boskimi rodzicami i stanowi sedno tej wystawy. 


Prezentowane na wystawie malowidła na szkle Zdzisława Słoniny o tematyce bożonarodzeniowej będzie można nabyć po okazyjnych cenach. 

wystawa czynna do 26 stycznia 2018