Graj, moja banduro

26 października 2012, w scenerii obrazów Jacka Malczewskiego, wysłuchaliśmy oryginalnego koncertu muzyki ukraińskiej na głos i bandurę w wykonaniu Zoriany Grzybowskiej.

Zoriana Grzybowska urodziła się w Chersonie na Ukrainie. Rodzina jej Matki pochodzi z Huculszczyzny. Dzieciństwo i młodość spędziła w Drohobyczu, gdzie w wieku 10 lat rozpoczęła naukę śpiewu i gry na bandurze w szkole muzycznej I stopnia. Edukację muzyczną zakończyła dyplomem na wydziałach śpiewu oraz gry na bandurze na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Drohobyczu. Od roku 2007 mieszka w Krakowie. Gra i śpiewa tradycyjne ukraińskie pieśni ludowe, utwory kompozytorów współczesnych, wykonuje kompozycje instrumentalne.

Bandura jest ukraińskim instrumentem strunowym, znanym od średniowiecza. Klasyczna bandura miała 20 – 24 struny, spód był wycięty z jednolitego kawałka drewna, a płyta wierzchnia ze świerka lub sosny. Była ulubionym instrumentem kozaków. Jej dźwięk, podobny do klawesynu, jest zarówno dobitny, jak i delikatny. Obecnie używane formy bandury, charkowska i kijowska, mają do 65 strun. Zoriana Grzybowska gra na 65-cio strunowej bandurze typu kijowskiego.

Koncert prowadził Artur Grzybowski. Sponsorem koncertu było Biuro Doradztwa Majątkowego Jadwigi Adam w Krakowie – EURO-INVEST.