IMG_0941Z wielką radością informujemy, że nasza koleżanka Monika Dudek, pracownik Działu Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej, otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Odznaka przyznawana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a z wnioskiem o jej nadanie wystąpił do ministra Piotra Glińskiego Antoni Malczak, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawana jest osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

19029491_1746925685317831_9032363554332995623_nJednocześnie składamy serdeczne gratulacje panu Janowi Rysiowi, mieszkańcowi Rudna, wieloletniemu współpracownikowi Krzeszowickiego Ośrodka Kultury oraz instruktorowi Zespołu Rudnianie, aktualnie pracownikowi Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie
który także otrzymał to honorowe odznaczenie.

Co ciekawe, pani Monika i pan Jan są mieszkańcami jednej parafii Tenczynek i od wielu lat oboje bardzo czynnie angażują się w zachowanie lokalnej tradycji, jednocześnie promując dziedzictwo Gminy Krzeszowice daleko poza jej granicami.

Pani Monice i Panu Janowi serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia oraz życzymy dalszych sukcesów w ich pracy, szczególnie w obszarach kultury tradycyjnej!

 

Monika DUDEK – etnolog, regionalistka, choreoterapeutka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie badań nad pieśniami krakowskimi, założycielka i prezes Zarządu Fundacji Kobieta w Regionie, instruktorka tańca, animatorka kultury ludowej Krakowiaków Zachodnich i grup etnicznych Europy, autorka książki „Powiat Krakowski. Paleta barw, smaków i tradycji oraz płyty „Krakowskie. Dodaj do ulubionych”. Była instruktorka Grupy Śpiewaczo-Obrzędowej ŚPIYWOCKI z Krzeszowic, założycielka i liderka Kapeli Ludowej DUDEK LEWICKI z Krzeszowic. Choreograf Zespół Tańców Świata ZDROJANIE z Krzeszowic.

Laureatka Grand Prix Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka KRAKOWSKI WIANEK w kategorii śpiewak ludowy (2014), zdobywczyni I miejsca za śpiew solowy podczas Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych Sabałowe Bajania 2014 oraz II miejsca za śpiew na Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 2014 roku.

Laureatka nagrody głównej Powiatu Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

(Zdjęcie Moniki Dudek – Archiwum MCK Sokół w Nowym Sączu; zdjęcie Jana Rysia – Anna Falbierska)