W sobotni poranek 22 stycznia tuż po godzinie 9.00, do krzeszowickiego Centrum Kultury i Sportu zaczęły przybywać dzieci wraz z rodzicami na wykład inaugurujący działalność Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach.

Jedne zaciekawione, inne trochę niepewne tego, co się wydarzy, bo przecież już za chwilę mieli pożegnać się z mamą i tatą na całe 45 minut, gdyż na sali wykładowej mogą przebywać tylko mali studenci. Dzieci zajęły miejsca, a rodzice stanęli z tyłu, by wysłuchać skierowanego do wszystkich powitania dyrektora CKiS Tomasza Piechoty i burmistrza Czesława Bartla, który objął honorowym patronatem działalność Uniwersytetu.

O zasadach studiowania opowiedziała także koordynatorka Uniwersytetu, która wraz z pracownikami Centrum towarzyszyła dzieciom w czasie wykładu. Pierwszy wykład, zatytułowany „Czy Shrek jest aktorem, czyli jak powstają filmy animowane”, poprowadził dr hab. Grzegorz Biliński – artysta, scenograf, twórca wielu aranżacji wystaw muzealnych oraz nauczyciel akademicki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnił on młodym studentom między innymi, na czym polega tworzenie animacji 3D i 2D, opowiedział o ruchu i o tym, w jaki sposób zapisujemy go w komputerze. Zdradził także, jak animować przedmioty, np. krzesło i lampę. Zaprezentował także fragmenty animacji filmowych. Studenci nowego Uniwersytetu dostali legitymacje studenckie, z miejscem na zdjęcie i swoje dane, a za miesiąc otrzymają indeksy, w których będą zbierać pieczątki potwierdzające udział w wykładach. Siedem pieczątek zebranych do wakacji gwarantuje otrzymanie certyfikatu ukończenia jednego studenckiego semestru.Wszyscy chętni do poszerzenia swojej wiedzy mogą jeszcze zapisywać się na Uniwersytet, koniecznie za pomocą formularza, znajdującego się na stronie www.duwk.pl. Opłata za jeden wykład wynosi 25 złotych. Spotkania mają miejsce w siedzibie CKiS w Pałacu Vauxhall, przy ul. Walkowskiego 1.A już w sobotę, 19 lutego, o godzinie 10.00, dr Wojciech Krzemień z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie „Jak fizyka pozwala zajrzeć we wnętrze człowieka?”.

Zapraszamy!

Zobacz galerię zdjęć z inauguracyjnego wykładu : tutaj