Frywałd

tel. kontaktowy: 600 482 451
Przewodnicząca: Sabina Sak
Zastępca: Wiesława Łydek
Skarbnik: Anna Kuciel
Data powstania: 25.10.2009 r.

Historia:

Frywałd położony jest w górnym odcinku Doliny Sanki, u zbiegu dwóch potoków źródłowych Sanki. Powstał w drugiej połowie XIV wieku jako kolonia niemiecka, najprawdopodobniej brandenburska. Sama nazwa miejscowości nawiązuje do niemieckiego pochodzenia wsi – Frei Wald czyli Wolny Las. Obecni mieszkańcy Frywałdu kultywują  tradycje swoich ojców. W miejscowości odnaleziono 150-letni strój ludowy, który zdecydowanie odbiega od regionalnego stroju krakowskiego, a wzorowany jest na strojach niemieckich.

Działalność Koła Gospodyń Wiejskich:

Mimo niewielkiego stażu Koło stara się uczestniczyć w życiu mieszkańców miejscowości oraz gminy. Obecnie Koło liczy 14 osób, które kultywują stare tradycje oraz organizują liczne spotkania mieszkańców.
Koło Gospodyń Wiejskich uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych takich jak: dożynki, kiermasze rękodzieła ludowego, Posiady Satyry i Humoru oraz innych imprezach organizowanych przez Urząd Gminy i Centrum Kultury i Sportu.
Do osiągnięć Koła należy między innymi udział jako reprezentant gminy w Dożynkach Wojewódzkich w Kamienicy. Koło nawiązało współpracę z kołami z gminy Krzeszowice a także z Kołem Gospodyń Wiejskich z Gminy Kamienica. Gospodynie organizują Dzień Dziecka, uczestniczą w Akcji Sprzątanie Świata oraz uroczystościach parafialnych.
Koło zajmuje się pieczeniem ciast, gotowaniem potraw, również tradycyjnych, a także szydełkowaniem, wyszywaniem, wykonywaniem ozdób  z bibuły i papieru. Posiadają swoje tradycyjne wino – Złoty Mniszek, współpracują także z Panem Zbigniewem Cyganikiem oraz Panią Bogusławą Soją, którzy układają muzykę i słowa do ludowych przyśpiewek. Oprócz tego Gospodynie nauczyły się obsługiwać komputer i Internet.
Koło Gospodyń Wiejskich z Frywałdu intensywnie się rozwija, pragnie działać oraz integrować mieszkańców swojej miejscowości oraz gminy.