W poniedziałek sale Pałacu Vauxhall wypełniły się gwarem głosów i tłumem przybyłych gości: pań z Kół Gospodyń Wiejskich i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Górze. Wszyscy spotkali się by razem przygotować tradycyjne palmy na zbliżającą się Niedzielę Palmową. Tym samym rozpoczęliśmy przygotowania do świąt wielkanocnych. Przy robieniu palm położono nacisk na wykorzystanie tradycyjnych surowców i materiałów, popularnych w naszym regionie.

Panie z KGW zapewniły leszczynowe i wierzbowe gałązki, bukszpan, cis, jałowiec, borowinę (u nas nazywaną także borem lub kłokoczyną), tarninę i gałązki wierzby ozdobione kotkami – czyli bazie.

Do ozdobienia palmy użyto wielokolorowych, bardzo różnorodnych bibułowych kwiatów, wykonanych tradycyjnym sposobem przez miejscowe gospodynie.

 

Dzieci, pracujące pod czujnym okiem swoich nauczycielek i pani Eli Augustynek, ludowej artystki, podpatrywały plecenie palmy przez panie z KGW oraz podsłuchiwały śpiewane przez nie pieśni wielkopostne. Pani Ela opowiedziała o znaczeniu roślin używanych przy robieniu palm, pomagała dzieciom wykonać bibułkowe kwiatki i pomagała wiązać poszczególne elementy.

Przygotowana przez gospodynie palma już za kilka dni pojedzie – wraz z nimi – na konkurs palm do Lipnicy Murowanej. Reprezentujące naszą gminę panie z KGW zaprezentują na miejscu także krótki występ artystyczny.

Uczniowie – którzy jako pierwsi wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu „Polski rok obrzędowy” – zrobione przez siebie palmy, poświęcą w niedzielę w swoich parafiach. 

Wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie dziękujemy! 

Zobacz galerię zdjęc z palmowych warsztatów.