„Pies kot i Krystyna” to kolejna zbiorowa polsko-niemiecka wystawa prezentowana przez cały kwiecień w Galerii w Pałacu Vauxhall Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Nasz dialog, nasze rozmowy poprzez sztukę i o sztuce z artystami powiatu monachijskiego, rozpoczęły się w lecie w roku 2003 wystawą sześciu artystek malarek powiatu krakowskiego w Starostwie Powiatowym przy Mariahilfplatz w Monachium. Centralnym obiektem wystawy była dwunastometrowa „flaga pokoju” wykonana wspólnie przez artystki z Polski i z Niemiec. 

Od tamtego czasu odbyło się, pod patronatem starostwa Krakowskiego lub Monachijskiego, wiele różnych wystaw. To wydarzenie jest prawdziwym sukcesem wieloletnich starań i realizacji projektów przez obydwa Starostwa i ludzi nad tym pracujących, jest bowiem pierwszą polsko-niemiecką wystawą, która się odbywa na życzenie samych artystów, z ich inicjatywy, z ich potrzeby dalszego komunikowania się i wymiany artystycznej myśli, z potrzeby kontynuowania naszej przyjaźni. Nieco żartobliwy tytuł odzwierciedla pogodę nastrojów, humorów i pozytywnych emocji w naszych wzajemnych kontaktach: kolejny raz niemieccy i polscy artyści spotykają się, tym razem jako nieformalna grupa, zrzeszona z inicjatywy artystki Claudii Lutterkord, aby pokazać Państwu swoje nowe prace, aby znowu się spotkać i kontynuować ten wspaniały międzynarodowy dialog.

Jest mi niezmiernie miło, że od wielu lat ma to miejsce w Galerii w Pałacu Vauxhall i że od czasu do czasu spotykają się tutaj polscy i niemieccy artyści, aby poprzez swoją twórczość prowadzić tę nieocenioną międzynarodową rozmowę.

Zapraszamy serdecznie do oglądania wystawy od 1 do 29 kwietnia 2011.

Anna Miga