Czy pieniędzy może być za dużo?

Pieniądze – brzęczące monety, szeleszczące banknoty, karty pilnie strzeżone w portfelach… Często niechętnie o nich mówimy, bo w życiu codziennym budzą sporo emocji. Jedno jest pewne: pieniądze są potrzebne. Dobrze więc, że zagadnienie to pojawiło się na zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach.

Na pytanie zawarte w temacie z łatwością można by odpowiedzieć: „nie, nie może być ich za dużo”. Dr Piotr Stanek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wyjaśnił podczas wykładu, że zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest ich zbyt wiele (inflacja), a co więcej – warto byłoby palić nimi w piecu! Na to stwierdzenie młodzi studenci zareagowali błyskawicznie – z sali padło pytanie: Czy jest to legalne?

Podczas prezentacji multimedialnej zobaczyć można było m.in. najstarsze monety, które zna ludzkość oraz pieniądze polskie z okresu renesansu.

Skąd wzięły się monety? Gdzie powstały papierowe pieniądze? Co to jest inflacja? To kilka przykładowych pytań, które dr Stanek postawił podczas wykładu. Nasi studenci, jak zawsze chętnie, udzielali odpowiedzi.

Wykład o pieniądzach to spora dawka cennej wiedzy.
Krawat naszego wykładowcy –  z nadrukowanymi kolorowymi banknotami – bezcenny!

Marta Smutek
koordynator DUWK