Roboty nie tylko do „roboty”

Robotyka – z czym kojarzy się dzieciom? Najczęściej z klockami Lego! Lubimy łączyć je ze sobą, budować pojazdy i skomplikowane maszyny. Wprawione w ruch, zaprogramowane, działają precyzyjnie i z powodzeniem naśladują prawdziwe konstrukcje. Robotyka, to jednak coś więcej, o czym przekonali się studenci Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach podczas wykładu dr. hab. inż. Andrzeja Klepki z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Robot nie może szkodzić ludzkości, ani nie może, przez zaniedbanie, narazić ludzkości na szkodę zerowe prawo robotyki, dziedziny nauki łączącej wiele gałęzi nauk technicznych, brzmi bardzo poważnie. Podstawowe zagadnienia teoretyczne oraz informacje na temat bezcennego zastosowanie robotów w różnych dziedzinach życia były istotnym punktem wykładu.

Nie zabrakło też wątków humorystycznych – falę śmiechu wywołały filmy, w których pokazane zostały „pierwsze kroki” dawnych robotów – ich nieudane próby dorównania człowiekowi. To, że robot kosztuje często tyle, ile dobry samochód, rozczarowało młodych słuchaczy, ale przecież można poczekać na przecenę, jak zaproponował Mateusz.

Głównym bohaterem spotkania był robot, którego wykładowca przywiózł ze sobą. Czekał cierpliwie pod czarną zasłoną na swoje „5 minut”. Po przyswojeniu cennej dawki wiedzy studenci w mig go rozpracowali! Zaprogramowanie robota, uruchomienie go i wspólna „zabawa” była udanym zakończeniem zajęć.

Zapraszam na kolejne wykłady w ramach Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach.

Marta Smutek
Koordynator DUWK