Wszyscy z rozmarzeniem i zachwytem patrzymy na wieczorne rozgwieżdżone niebo, często szukając spadających gwiazd. Studenci naszego uniwersytetu już wiedzą, że to meteoryty. Ich okazy mogli zobaczyć i dotknąć na wykładzie „Wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd” który  17 czerwca poprowadził Janusz Nicewicz, doktorant Obserwatorium Astronomicznego UJ w Krakowie.

Nasi studenci mieli wiele pytań i  teorii dotyczących m.in. czarnej dziury, znaczenia ziemi, słońca i planet w wszechświecie, podróży w czasie, życia i śmierci gwiazd a nawet takie czy istnieją ufoludki? Wykład wzbudził takie emocje, że trzeba było je szybko ostudzić bo nasz wykładowca nie mógł dość do głosu, a wszystko to w imię nauki.

Czy naprawdę jesteśmy dziećmi gwiazd? Podziwiając nocne niebo, tak naprawdę patrzymy na naszych stwórców. Pierwiastki, z których są zbudowane nasze ciała oraz otaczająca rzeczywistość są produkowane w gwiazdach.

To był ostatni wykład Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach w roku akademickim 2016/2017. Zakończyliśmy go uroczystością wręczenia dyplomów i nagród  za udział i ukończenie uniwersytetu. Na naszej liście było ponad 40 uczestników, wśród nich 29 studentów zdobyło zaliczenie roku, a kilkoro z nich nie opuściło żadnego wykładu. Cieszy nas tak duża frekwencja, będąca niezaprzeczalnym dowodem na to jak takie inicjatywy są  potrzebne i jak duża jest chęć poszerzenia wiedzy wśród dzieci.
Gratulujemy wszystkim Żakom i życzymy dobrych, słonecznych, wakacyjnych dni!
Do zobaczenia!

Koordynator DUWK
Cecylia Bielecka-Karasińska