Tę zagadkę mieli do rozwiązania studenci Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach.10 grudnia wzięli udział w naukowym wykładzie z kryminologii pt. „Jak pracuje detektyw? Zagadka kryminalna z Mikołajem w tle”, który poprowadziła dr Joanna Stojer-Polańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Słuchacze dowiedzieli się jak wygląda warsztat współczesnego detektywa. Dr Stojer – Polańska przedstawiła miejsca gdzie należy szukać i jak zabezpieczać ślady przestępstw. Studenci analizowali ślady linii papilarnych, ślady butów, ślady zapachowe oraz wszystkie inne, które udało się im zauważyć lub ujawnić podczas rozwiązywania mikołajowej zagadki detektywistycznej.
Poszukiwania prezentów miały swój szczęśliwy finał a trud włożony w rozwiązanie zagadki został nagrodzony mikołajowym cukierkiem… Po wykładzie miała miejsce bardzo ożywiona dyskusja z prowadzącą. Każdy ze studentów zabrał ze sobą pamiątkę – odcisk swoich linii papilarnych.

Wszystkim słuchaczom naszego uniwersytetu z okazji zbliżających się Świąt życzę wspaniałych prezentów pod choinką i wesołych rodzinnych spotkań.

Zapraszam już w Nowym Roku na kolejny sobotni wykład 14 stycznia 2017 „Czy ryby mają głos?”, który poprowadzą dr Ewa Drąg-Kozak i dr hab. Ewa Łuszczek-Trojanar z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Koordynator DUWK Cecylia Bielecka-Karasińska