„Happy end” (reż. Michael Haneke)

projekcja filmu, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego

piątek, 16 listopada, godz. 18.00

Pokazuję tylko, jak żyjemy i pod jak wieloma względami jesteśmy autystyczni, (…) jak ślepi na prawdziwe życie, egocentryczni i mało otwarci na świat. Taki był zamysł „Happy Endu”.

Michael Haneke

„Happy End” to wielowątkowa opowieść o rodzinie Laurentów – reprezentantów najzamożniejszej francuskiej sfery. Rodzinie rozbitej, w której członkowie nieporadnie szukają między sobą porozumienia i zmuszeni są do podejmowania wspólnych decyzji. Reżyser diagnozuje to, co może leżeć u podstaw międzypokoleniowego konfliktu, sięga po charakterystyczne motywy (rozpad wartości, władza technologii, przemoc). Stawia również pytania o społeczną odpowiedzialność. W filmie wybrzmiewają konfrontacje na linii Francuzi-imigranci, bogaci-biedni, pracodawcy-pracownicy, a całość składa się na brutalny obraz współczesnej Europy.

Najnowszy film Hanekego (2017) to kino wybitne, w którym opis i psychologiczna prawda wydają się być najważniejsze. W filmie występują gwiazdy francuskiego kina: Isabelle Huppert, Mathieu Kassovitz i Jean-Louis Trintignant.

Dyskusję po filmie poprowadzi Urszula Honek.