„Aaa, kotki dwa…”

Wiele osób chociaż raz w życiu zadawało sobie pytanie „Skąd się biorą sny?”, czy zawsze śnimy i czy ich temat ma jakieś znaczenie? Co się dzieje z umysłem z jego aktywnością podczas snu? 

Zaprosiliśmy dr Teresę Sikorę z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, żeby przybliżyła temat śnienia naszym studentom. Moją myśl, czy nie jest on zbyt trudny dla  uczestników Dziecięcego Uniwersytetu, już na początku wykładu rozwiała ich aktywność. Było wiele opowieści co komu się śniło i jakże trafne tłumaczenia np. dlaczego sny nieraz bywają takie męczące wręcz straszne? – bo to lęki, zmęczenie, strata, przegrana, stres, niepewność, trudne decyzje.

Muszę pochwalić naszych studentów za poziom zadawanych pytań i odpowiedzi na zagadnienia poruszane przez Panią doktor. Na wyróżnienie zasługują Ci najbardziej zaangażowani: Staś Nowak, Julia Kowalczyk, Karol Biśta, Mikołaj Stiebal. Wszyscy uczestnicy wykładu zdobyli cenną wiedzę o dobrodziejstwie jakim jest sen, że odgrywa znaczącą rolę w uczeniu się, ponieważ pomaga utrwalać nowe informacje w celu późniejszego odtworzenia, że jest lekiem na brak koncentracji i odpowiada za naszą odporność oraz zachowanie dobrej kondycji.

Według Zygmunta Freuda, śnienie to odtwarzanie tego co przeżyliśmy w rzeczywistości, także i  rzeczy które wypieramy bo nie są miłe, często to sen symboliczny. To według nauki, ale czy możemy przypisać snom jakieś konkretne znaczenie? Nauka mówi, że nie, a sennik? Ten najstarszy Onirocritica (Interpretacja snów) Greka Artemidorusa został napisany w II w. przed n.e. Świadczy to o tym, że od dawna ludzie doszukiwali się w snach wskazówek, które mówiłyby o przyszłych wydarzeniach w naszym rzeczywistym życiu, w którym przesypiamy średnio 20 lat!

Koordynator DUWK
Cecylia Bielecka-Karasińska

Kolejny wykład:

03.06.2017, sobota, godz.10.00

„W świecie iluzji”

 

Prowadzący: Andrzej Talkowski – krakowski aktor, mim, iluzjonista, dyrektor Teatru Szczęście w Krakowie.