19 października, w piątek o godz. 19.00 zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach na wernisaż wystawy Artyści Krzeszowic dla Niepodległej

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosiliśmy twórców mieszkających i tworzących w Krzeszowicach i w naszej gminie do udziału w zbiorowej wystawie upamiętniającej tę ważną rocznicę. Wystawa jest jednym z głównych punktów tegorocznych obchodów Święta Niepodległości i będzie towarzyszyła corocznemu wieczorowi pieśni patriotycznych w Galerii, na który tradycyjnie zapraszamy w niedzielę 11 listopada.

Inspiracją do wykonania prac miał być odnaleziony przez nas afisz z 1918 roku, zapowiadający uroczystości w Krzeszowicach sprzed stu lat, na którym czytamy wciąż aktualne przesłanie: To, o czem śnili i marzyli pradziadowie i ojcowie nasi, to, o co walczyli i Kościuszko i legiony Dąbrowskiego i powstańcy nasi, to w oczach naszych się spełnia: oto powstaje z wiekowego letargu, wolna, niepodległa, zjednoczona ze wszystkich ziem polskich Ojczyzna nasza!

Jak nasza niepodległa ojczyzna widziana jest przez artystów? W jaki sposób refleksje na temat wolnej Polski przekładają się na język sztuki? Czy wyrażanie swojego patriotyzmu musi być koniecznie jednoznaczne, optymistyczne i czytelne? Na te pytania znajdziemy odpowiedź na wystawie, w której udział biorą: Artur Blusiewicz, Barbara Dec, Marita Benke-Gajda, Marcin Kołpanowicz, Maria Bieńkowska-Kopczyńska, Marta Makarczuk, Zofia Siek-Mlicka, Irena Podolak, Anna Praxmayer, Agnieszka Praxmayer, Anna Siek. Zobaczyć będzie można także fragment pomnika J.Piłsudskiego zaprojektowanego przez  Mariana Konarskiego w roku 1936.

Wystawa czynna do 30 listopada 2018.

Podczas wernisażu odbędzie się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego Krzeszowice na mapie niepodległości.