Centrum Kultury i Sportu
w Krzeszowicach
Galeria w Pałacu Vauxhall 
 

zaprasza na wystawę

Artyści Krzeszowic – Janowi Pawłowi II

wystawa czynna
od 06  do 30 kwietnia 2014

 Kwiecień 2014 to szczególny miesiąc: rocznica odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, Wielkanoc i tajemnica Zmartwychwstania, kanonizacja Jana Pawła II. Sztuka i artysta – to temat bardzo bliski Ojcu Świętemu, który sam jako Karol Wojtyła był przecież artystą, aktorem i poetą. W roku 1999, i co szczególne, w kwietniu (4 kwietnia 1999, Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego) Jan Paweł II napisał słynny „List do artystów” – dokument niezwykły, będący sumą przemyśleń papieskich na temat istoty sztuki i roli artysty w świecie dawnym i współczesnym oraz relacji pomiędzy Kościołem a kulturą. „List” jest przesłaniem dla wszystkich artystów, ale i dla odbiorów sztuki, dla każdego z nas. Odpowiada w nim Papież na pytania, czym jest sztuka, jak niezbędna jest w życiu człowieka, pomimo, że nie zawsze może być pięknem, a także odpowiada na pytania, czy sztuka jest potrzebna Kościołowi i czy Kościół jest potrzebny sztuce.

    Od 6 do 30 kwietnia zapraszamy na wystawę „Artyści Krzeszowic – Janowi Pawłowi II”

Wystawą „Artyści Krzeszowic – Janowi Pawłowi II” pragniemy się wpisać w wielkie święto wyniesienia na ołtarze naszego Papieża. Jest więc zorganizowana na Jego, a nie artystów chwałę. Dlatego tradycyjnego otwarcia wystawy nie będzie. Zamiast wernisażu zapraszamy w niedzielę.

 6 kwietnia o godz. 17.00 na spektakl krakowskiego teatru Hagiograf „Naród jest z  Ducha”.

W wystawie udział biorą: Maria Bieńkowska-Kopczyńska, Barbara Dec, Marcin Kołpanowicz, Jacek Konarski, Dagmara Kwiatek, Marta Makarczuk, Anna Praxmayer, Agnieszka Praxmayer, Jan Siek, Andrzej Siek, Anna Siek, Zofia Siek-Mlicka, Małgorzata Winiarska oraz Marta Dąbkowska, poetka. Na wystawie będzie też część dokumentująca spotkania mieszkańców naszego miasta z Janem Pawłem II.   6 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny „Naród jest z Ducha”   Krakowski Teatr Hagiograf im. Św. Teresy z Lisieux jest teatrem słowa, kontynuatorem idei Teatru Rapsodycznego, założonym przez aktorkę Izabelę Drobotowicz-Orkisz. Za początek jego działalności można uznać rok 1996, kiedy to w Rzymie, w Domu Polskim Jana Pawła II odbyła się premiera autorskiego monodramu Izabeli Drobotowicz-Orkisz „Zamieszkać z Tobę” wg. dziennika duchowego Patronki teatru. Na spektakl „Naród jest z Ducha” składają się: poezja Karola Wojtyły, Cypriana Kamila Norwida, Juliana Tuwima, fragmenty homilii Jana Pawła II i muzyka Fryderyka Chopina oraz innych polskich kompozytorów. Prapremiera spektaklu odbyła się w Rzymie, w Domu Polskim Jana Pawła II w czerwcu 2005 roku. W spektaklu wystąpią Izabela Drobotowicz-Orkisz – słowo i opracowanie całości, Jacek Lecznar – słowo, Monika Makowska – skrzypce, Sławomir Cierpik – fortepian. Wstęp wolny. Sponsorem spektaklu Naród jest z Ducha” jest Jadwiga Adam, właścicielka firmy Biuro Doradztwa Majątkowego EURO-INVEST z Krakowa