Biegiem przez świat

Lekkoatletyka, zwana “królową sportu”, jest jedną z najstarszych dyscyplin sportowych. Konkurencje lekkoatletyczne, czyli biegi, skoki, rzuty i chód, oparte są na naturalnych formach ruchu. Nie trzeba być wielkim sportowcem, żeby włożyć wygodne buty i biec!

Wioletta Frankiewicz, olimpijka i lekkoatletka, opowiedziała studentom Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach o bieganiu i korzyściach płynących z uprawiania sportu. Młodzi słuchacze dowiedzieli się, jak wygląda dzień sportowca, który w domu spędza jedynie 35 dni w ciągu całego roku, a resztę czasu poświęca trenowaniu.

Czy można obiegnąć całą kulę ziemską? Okazuje się, że tak! Sportowiec potrafi przebiegnąć aż 500 km w miesiącu, a nasza prowadząca “przebiegła” w ten sposób planetę aż trzykrotnie!

Studenci usłyszeli szereg ciekawostek na temat mistrzostw, zobaczyli medale i maskotki olimpijskie. Wszyscy zdziwili się, że na mistrzostwach olimpijskich nie zarabia się pieniędzy. Najcenniejszą nagrodą jest medal. Dzieci wielokrotnie powtarzały, że największą korzyścią, jaką czerpią najlepsi sportowcy, są ich zarobki. Według prowadzącej ważna jest doba forma i siła charakteru, które wypracowuje się podczas ciężkich treningów. Ponadto, poznaje się wielu ludzi, zwiedza się świat i żyje się z pasją!