Co ma wspólnego wieżowiec z kukurydzą i bambusem?

Marzena Dranka, architekt i założycielka Akademii Miarologii w Krakowie, postawiła powyższe pytanie studentom Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach. Na wykładzie omówione i zaprezentowane zostały najwyższe drapacze chmur oraz projekty koncepcyjne, na widok których dzieci wykrzyknęły: wow! Druga część zajęć miała charakter warsztatowy.

Marina City to kompleks mieszkalno-usługowy w Chicago, którego zasadniczą część stanowią dwa wieżowce w formie walca o wysokości 179 m. Każde z mieszkań posiada wypukły balkon, nadający budynkom charakterystyczny kształt kolby kukurydzy. Taipei 101, wieżowiec położony w stolicy Tajwanu, liczy 509,2 m wysokości, a jego struktura przypomina łodygę bambusa.

Architektura, dziedzina o nieograniczonym potencjale, to prawdziwe pole popisu dla dziecięcej wyobraźni. Zaprojektowanie własnego wieżowca przyszłości może stanowić wyzwanie. W części warsztatowej spotkania studenci zamienili się w młodych inżynierów. Niektórzy od razu sięgnęli po ołówki, inni dłuższą chwilę wpatrywali się w białą kartkę. Pojawiły się także łzy bezsilności… Cenne wskazówki udzielone przez prowadzącą i entuzjazm młodych projektantów zaowocowały powstaniem prac o zaskakujących tytułach: Wieżowiec-Frytkowiec (Cezary Zając), Prom Kosmiczny na sprężynie (Staś Pasteczka), Mieszanka rekreacyjna z drzwiami na fotokomórkę (Staś Nowak), Super David Power (Dawid Rojek).

Mój syn Miłosz nazwał swoją budowlę Wieżowcem Normalnym. Dla mnie – wszystkie prace były wyjątkowe!

Marta Smutek
koordynator DUWK