Człowiek przeminie – pamięć pozostanie” to tytuł nowej wystawy na którą zapraszamy do naszej Galerii Pod 1edynką (sala nr 1). Są to obrazy olejne Agaty Macugi, która przez wiele lat swojej drogi twórczej, należała do krzeszowickiej Grupy Plastycznej ZDRÓJ. Obrazy, których tematem są kwiaty, zostały wypożyczone z prywatnej kolekcji jej syna, Mateusza Macugi. Jest to wystawa wspomnieniowa, ponieważ Pani Agaty nie ma już wśród nas, zmarła w ubiegłym roku.

Agata Macuga – ur. 1958 – zm. 2016.
Absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracowała jako nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, była również organizatorem różnych imprez kulturalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Miała wszechstronne zainteresowania, różne pasję: malarstwo olejne, na szkle, haft i koronkarstwo, pisała wiersze. Swoje prace o różnej tematyce prezentowana na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Była autorem wystawy „100 kopii koronowanych Madonn Polskich” w kościele parafialnych p.w. Matki Boskiej Siewnej w Rusocicach oraz cyklu 75 obrazów kapliczek i krzyży gminy Czernichów które przedstawiła i opisała w książce „Człowiek przeminie – pamięć pozostanie”. Mieszkał i tworzyła w Czernichowie.

Wystawa obrazów to nie jedyna propozycja naszej małej galerii. Zapraszamy do oglądania i zakupów wyrobów artystycznych twórców naszego regionu: B.Dec, A.Cywińskej, A.Białas, R.Wróbel, B.Janik, Z.Gniewek, A.Śladowskiej, I.Podolak, S.Kucharskiej, T.Kowalika. W gablotach prezentują oni, niezwykłe prace z ceramiki, biżuterię posrebrzaną, ikony, malowane szkło użytkowe, decuopage, ręczne haftowane kartki okolicznościowe, ozdoby z wełny czesankowej, biżuterię koronkową, kompozycje z korzenia, obrazy wypalane na desce, płócienne torby ręcznie malowane.

Wystawy można zobaczyć do końca listopada.