Czy strach ma wielkie oczy?

Pod wpływem strachu bardzo często wyolbrzymiamy niebezpieczeństwo. Ze strachu szeroko otwieramy oczy – to jeden z podstawowych odruchów mimiki. Nasz organizm przygotowuje się w ten sposób do decydującej rozgrywki: walcz, albo uciekaj! Dla dziecka termin „frazeologizmy” jest trudny i może wzbudzać strach, ale z tej lekcji polskiego nikt nie chciał uciekać! Studenci Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu dr Iwony Steczko
z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Związki frazeologiczne towarzyszą nam od dzieciństwa, rozwijają metaforyczne myślenie, kształtują twórcze postawy wobec języka. Zabawne zlepki słów oraz słowne gierki uczą i bawią równocześnie. Studenci bardzo chętnie rozwiązywali ćwiczenia i rebusy z wykorzystaniem frazeologizmów oraz wsłuchiwali się w opowieści o pochodzeniu powiedzeń.

W części praktycznej zajęć powstał „Ilustrowany słownik powiedzonek Dziecięcego Uniwersytetu”. Zobrazowanie dowolnie wybranego powiedzenia może stanowić wyzwanie, ale przecież nie taki diabeł straszny, jak go malują. Młodzi studenci sięgnęli po kredki, wymieniali się pomysłami, a na sali zrobiło się gwarno jak w ulu. Można im było to jednak wybaczyć, bo to przecież dziecięcy, a nie „prawdziwy” uniwersytet, gdzie podczas wykładów jest cicho jak makiem zasiał.

Marta Smutek

koordynator DUWK