Projekt „50 villages” w Małopolsce

w Krzeszowicach 25 lipca 2010, godz. 13.00

Park Bogackiego, ulica Parkowa

 

Pochodzący z Wenezueli, a mieszkający w Amsterdamie tancerz David Zambrano w szczególny sposób świętuje swoje 50-lecie. Zamierza w ciągu roku odwiedzić 50 wsi i miasteczek na całym świecie i zatańczyć tam dla ich mieszkańców. Towarzyszą mu w tej wędrówce dwaj uczniowie: Horacio Macuacua i Edivaldo Ernesto. Tancerze odwiedzili już Kostarykę, Senegal i Koreę Południową. W dalszych planach jest Szwecja. David Zambrano jest twórcą techniki tańca „Flying-Low”, w Polsce mogliśmy go oglądać na tegorocznym festiwalu „Malta” w Poznaniu.

Trzy małe miasta, cztery wsie i jedno osiedle w Małopolsce zaprosiły tancerzy do siebie. Nie będą to jednak występy na scenie, zapowiadane plakatami i drukowanymi zaproszeniami. Tancerze chcą zaskoczyć swoją publiczność, dlatego zatańczą na podwórkach, na boisku, w parku i na rynku oraz na pustyni (Błędowskiej).

Wszędzie gdzie wystąpią, tancerze liczą na swoistą „wymianę darów” z publicznością. Za taniec należy się nauka jakiejś umiejętności, może to być gotowanie lokalnej potrawy, wyrób papierowych kwiatów czy nauka lokalnego tańca. W Krzeszowicach David wraz z tancerzami będzie uczył się fragmentów krakowiaka przy akompaniamencie heligonki.

 

Artyści w tym przedsięwzięciu nie są gwiazdami, które podziwia się na scenie przy okazji festynu.
Są gośćmi, którzy przyjechali poznać swoich gospodarzy. Język mówiony w takich sytuacjach nie jest najlepszym medium, bo niby w jakim języku rozmawiać? Taniec, kostium, muzyka lepiej przekraczają granice kultur niż słowo. Do tego jeszcze czytelne na całym świecie gesty: podejmowanie gościa domowym jedzenie i noclegiem.

 

Po Małopolskich miejscowościach tancerze podróżować będą od 24 do 30 lipca. Odwiedzą po kolei: Kamienicę (pow. limanowski), Krzeszowice (pow. krakowski), Brzeszcze (pow. oświęcimski) oraz Wolbrom, Klucze i Chechło (pow. olkuski) i osiedle Łuczanowice w Krakowie.

 

Projekt „50 villages” wspiera Fonds Podium Kunstem (szczegóły: Małgorzata Haduch, malgorzata@gmail.com), koordynatorem trasy małopolskiej jest Małopolski Instytut Kultury www.mik.krakow.pl (szczegóły: Anna Miodyńska, miodynska@mik.krakow.pl).

Dokumentacja fotograficzna projektu: Anja Hitzenberger. Dokumentacja filmowa: Filip Molski.

 

Małopolskie instytucje partnerskie w projekcie „50 villages” to:

Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach (www.kulturakrzeszowice.pl)

Centrum Kultury, Promocji i Informacji w Wolbromiu

Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy

Ośrodek Kultury w Brzeszczach

Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta

Stowarzyszenie Polska Sahara

 

Zobacz także:

http://www.fondspodiumkunsten.nl,

http://en.kendincos.net/video-pftrtjnj-orobroy-stop-horacio-macuacua-.html

http://www.davidzambrano.org/,

http://www.malta-festival.pl/index.php/pl/program/18,22,149 :

http://www.anjahitzenberger.com/dz/villages/

http://www.youtube.com/watch?v=qwPKDRxvBUw&feature=related

http://www.anjahitzenberger.com/

http://www.facebook.com/filip.molski