Żniwa na wsi to zwieńczenie wszystkich najważniejszych prac gospodarskich i całorocznego rolniczego trudu. W Polsce dożynki obchodzono już w XVI-XVII wieku, a urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich.

Choć rolników coraz mniej, uroczystości dożynkowe mają się dobrze, a zamiast do pana, przychodzimy z kopką do gospodarza gminy, burmistrza, posła czy innej ważnej persony.

W tym roku obchody uroczystości dożynkowych Gminy Krzeszowice miały miejsce w urokliwej wsi Żary, jednej z najmniejszych w gminie Krzeszowice. Była to doskonała okazja, by mieszkańcy naszej gminy, którzy na co dzień najczęściej nie zapuszczają się dalej niż do Krzeszowic, poznali tę miejscowość, która swe początki datuje na 1543 rok, gdy na tym terenie powstał folwark.

Żary zachowały swój wiejski klimat, a mieszkańcy wsi pokazali, że pamiętają jak należy przygotować dożynki i wsparli ich organizację, realizowaną przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach i Gminę Krzeszowice. Duży wkład w uroczystości dożynkowe wniósł sołtys wsi Żary, pan Kazimierz Przybylski oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, zarejestrowane w ubiegłym roku. Wieś była wspaniale przystrojona i nabrała szczególnie odświętnego charakteru. Bawiono się do północy, doceniając urok i spokój Żar, jednej z niewielu prawdziwych wsi w naszej gminie. Relację z imprezy dostępna we wrześniowym Magazynie Krzeszowickim.

A my wszystkim rolnikom i gospodyniom dziękujemy za ich doroczny trud i pozdrawiamy tradycyjnym Szczęść Boże!