Zapisy     Terminarz     Wykłady     Wykładowcy     Galeria     Kontakt     Archiwum

Zapraszamy na wykłady w semestrze letnim:

Pobawmy się (z) czasem
Termin: 2 lutego 2019 o godz. 10.00

Wykład poprowadzi: Marcin Banaś – muzealnik, astronom, popularyzator nauki, kustosz w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ile czasu to dużo? Ile to mało? Może to zależeć to od wielu rzeczy, między innymi od tego jak daleko mamy do szkoły. Jak czas zmierzyć? Jak mierzono go dawniej i czy było to takie ważne jak dzisiaj?


Warsztaty filmowe – nakręć się razem z nami
Termin: 23 lutego 2019 o godz. 10.00

Wykład poprowadzi: Michał Kołdras – operator kamery i montażysta, właściciel serwisu o kinie niezależnym – kinoamatorskie.pl.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień przy produkcjach filmowych, dowiedzą się jak zrobić swój pierwszy film oraz będą mogli wziąć udział w „castingu”, wykonując proste zadania aktorskie przed kamerą.


Semestr zimowy:

Hałas – czyli co wpada do naszych uszu?
Termin: 6 października 2018

Wykład poprowadzi: dr n. fiz. hab. n. med. Armand Cholewka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Żyjemy w świecie przepełnionym różnymi dźwiękami, które w każdej chwili docierają do naszych uszu. Wiele z nich jest nam niezbędnych do komunikacji i właściwej oceny otoczenia. Niektóre potrafią nas uspokoić, a nawet wprawić w błogi nastrój. Nie wszystkie jednak dźwięki sprawiają nam przyjemność. Mało tego – okazuje się, że czasem możemy być narażeni na dźwięki, które bywają szkodliwe.

Co to jest dźwięk? Dlaczego słyszymy? Skąd biorą się nasze wrażenia, związane z dochodzącymi do nas różnymi dźwiękami? Jak „działa nasze ucho?” Czy nasz organizm jest w stanie nas „obronić” przed zbyt dużym hałasem? Co dziś jesteśmy w stanie zrobić z wszechobecnym hałasem, aby nie zaszkodził naszemu zdrowiu? Czy głośne słuchanie muzyki może uszkodzić słuch?


Historia telekomunikacji, czyli kto wynalazł smartfon?
Termin: 20 października 2018

Wykład poprowadzi: dr hab. inż. Jerzy Domżał z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Podczas zajęć studenci dowiedzą się na czym polega komunikacja i jak rozwijały się metody komunikacji na przestrzeni wieków.
Studenci dowiedzą się kto tak naprawdę wynalazł radio i telefon. Porozmawiamy też o nowych technologiach, w tym o Internecie i przyszłości telekomunikacji.


Matematyka dźwięków
Termin:10 listopada 2018

Wykład poprowadzi: dr Maciej Kluza, Kustosz dyplomowany Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, fizyk i popularyzator nauki

Wydaje się, że trudno o bardziej odległe od siebie dziedziny niż muzyka i matematyka. Jednak w rzeczywistości mają one ze sobą wiele wspólnego. Czy dźwięk można pisać za pomocą liczb? Czy matematykę można wykorzystać do stworzenia skali muzycznej? To przykłady pytań, na które poszukamy odpowiedzi podczas zajęć. Sprawdzimy także, w jaki sposób rozchodzi się dźwięk i stworzymy orkiestrę, która zagra na niecodziennych instrumentach.


Chemia od kuchni, czyli domowe laboratorium
Termin: 24 listopada 2018

Wykład poprowadzi: Aleksandra Chechelska-Noworyta, doktorantka chemii z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Często nie zdajemy sobie sprawy, że będąc w kuchni stajemy się chemikami. Gotując, czy piekąc odmierzamy, ważymy odpowiednie ilości składników, dodajemy je do siebie, a następnie pieczemy lub gotujemy. W międzyczasie zachodzi szereg przemian chemicznych. Niektóre z nich widzimy gołym okiem – gdy rośnie ciasto w piekarniku, czy podczas smażenia jajecznicy.

Podczas zajęć studenci dowiedzą się, co kryje się w ich domowej kuchni oraz poznają istotę przemian chemicznych, które zachodzą w trakcie zwykłych kuchennych czynności. Młodzi eksperymentatorzy będą mieli możliwość samodzielnego wykonania różnych ciekawych badań.


Od buraka do lizaka – na tropie cukru
Termin: 8 grudnia 2018

Wykład poprowadzi: Dr inż. Wiktor Berski, pracownik Katedry Technologii Węglowodanów, Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Skąd bierze się cukier? Ile cukru jest w produktach, które spożywamy na co dzień? Co to jest refraktometr? Jak oznacza się poziom zawartości cukru w napojach? Czy cukier jest zdrowy?