Poszukiwanie celu […] wynika z pragnienia, które często przeczy rozumowi. Zaspokajając pragnienie, często działam wbrew korzyści. Mimo to mu ulegam […]

Georges Bataille

Młoda dziewczyna, Therese (Roony Mara), spotyka na swej drodze dojrzałą mężatkę, Carol (Cate Blanchett). Wymiana spojrzeń i rodzące się uczucie to początek trudnej relacji pomiędzy kobietami – w latach 50. XX wieku – prawdziwy „owoc zakazany”. Porzucenie dotychczasowego życia budzi lęk, gdyż wiąże się z nieodwracalnymi konsekwencjami. Pragnienie jest jednak na tyle silne, że trudno się mu oprzeć – bohaterki ….i decydują się na wspólną podróż. To równocześnie próba wymknięcia się ze społeczeństwa, które uprzedmiotawia kobiety i sprowadzającego je wyłącznie do roli żon i matek.

Więź, która zawiązuje się między kobietami, prezentuje się tu tak elegancko jak moda tamtego okresu – powiedział krytyk Indie Wire. Kostiumy, scenografia, muzyka są prawdziwą ucztą dla melomana.

Scenariusz do filmu powstał na podstawie książki The Price of Salt z 1952 roku, akcentującej wątki lesbijskie i feministyczne. Film w sposób uniwersalny ukazuje, jaką cenę można zapłacić za pasję i porywy serca – niezależnie od wieku, płci i seksualnej orientacji.

Podczas Festiwali Filmowego w Cannes film brał udział w konkursie głównym, a aktorka Rooney Mara została zdobywczynią Złotej Palmy.

Marta Smutek