Na sobotnim wykładzie Dziecięcego Uniwersytetu w CKiS królowała MUZYKA W RĘKACH DYRYGENTA. Jak wygląda praca dyrygenta? Do czego jest potrzebny? Co oznaczają tajemnicze znaki w partyturze, które przekazuje podczas koncertu? Czym jest batuta i partytura? Jakie instrumenty grają w orkiestrze?

Odpowiedzi na te pytania nasi studenci usłyszeli od uhonorowanej między innymi, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Joanny Natalii Ślusarczyk, założycielki, dyrygenta i kierownika artystycznego, Małopolskiej Orkiestry Kameralnej. Dyrygentka, wprowadziła uczestników wykładu w kulisy swojej niełatwej pracy, a na warsztatach stworzyła ze studentów orkiestrę. Była też okazja, żeby zamienić się na chwilę w prawdziwego dyrygenta. Teraz żacy już wiedzą, że batuta, w rękach dyrygenta, ma niezwykłą moc …..

– Proszę pani a ja to bym chciał mieć taką różdżkę i zostać Harrym Potterem – usłyszałam głos z sali . Pomyślałam….świetnie, właściwie trudno o lepsze porównanie, bo dyrygent ma taką magiczną różdżkę i wyczarowuje dzięki niej muzykę…

– Jak się podobał wykład i warsztaty -zapytałam naszą studentkę Julię Kowalczyk – pani Cecylio świetny, podziwiam panią dyrygent.

Nasi studenci wyszli wzbogaceni o wiedzę nie tylko w zakresie samej pracy, kształcenia dyrygenta ale poznali mało znane kulisy tej pracy. Może na wykładzie był przyszły dyrygent? Kto nie był… niech żałuje.

Wykłady w marcu 2017:
11.03.2017- wykład i warsztaty
„Powietrze w akcji”
Prowadzący : Dr Aneta Szczygielska
Marcin Łaciak
Uniwersytet Śląski

25.03.2017 – wykład i warsztaty
„Na Ratunek! Pierwsza pomoc – jak się zachować”
Prowadzący : Michał Matysik

koordynator DUWK Cecylia Bielecka-Karasińska