Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy

 „Okolica moich przyjaciół”

 8 lipca, godz. 18.00 

wystawę można oglądać do 26 sierpnia

Wystawa „Okolica moich przyjaciół” jest prezentacją artystów tylko naszego, krakowskiego powiatu i stanowi w naszym, organizatorów, zamyśle, eksperyment tyleż śmiały, co ciekawy: zgromadzenia wybitnych twórców naszego powiatu, a więc ludzi sztuki tu mieszkających bądź tutaj, w naszym powiecie, tworzących. Jaki cel nam przyświecał? Właśnie taki, aby dokonać niejako „geograficznej” identyfikacji artystycznej, aby umożliwić poznanie artystów naszej podkrakowskiej ziemi. Na wystawie swoje prace w różnych dziedzinach sztuki: malarstwie, rysunku, rzeźbie, ceramice, grafice, gobelinie, collage’u, fotografii – prezentuje 22 artystów, bardzo indywidualnie traktujących zadany temat, który – powiedzmy sobie – jest niezwykle wdzięcznym
i inspirującym tematem twórczym.

Okolica moich przyjaciół jawi się więc jako nieco abstrakcyjna brama, przez którą przechodzimy do pejzaży z podkrakowskich miejscowości, to jako nieodkryte urokliwe miejsca tej ziemi, to portrety przyjaciół, przypadkowe spotkanie, które tak zapadło w naszą pamięć, że warte jest uwiecznienia, to abstrakcyjnie wyrażona nadzieja na spotkanie, pora roku, tęsknota za tym, co nieosiągalne lub co pozostawiliśmy za sobą, to lecący nad naszą okolicą orzeł, lub ukochany las ale i przestrzeń miejska, podmiejska, niekoniecznie estetycznie piękna, to brukowana droga ale i rzeźbione na niebie chmury, to początek i koniec naszej galaktyki, gdzie poszybujemy razem, trzymając się za ręce.

Forma – zarówno tradycyjna jak i współczesna – jest przy tym podporządkowana treści, choć nie brakuje przecież inwencji: jest i dowcip rozwiązań, humor, ale i głęboka dramatyczność. 

I tak jak w ogóle otoczenie człowieka, także okolica moich przyjaciół nie ma jednolitego klimatu, cała bowiem współczesność niesie ze sobą wiele nieprzylegających form, stylów, rozwiązań formalnych ale także emocjonalnych. I w tej rozmaitości tkwi urok. 

 

Wystawa została zorganizowana wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Krakowie.