Galeria w Pałacu Vauxhall, ul. Walkowskiego 1

Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach
Galeria w Pałacu Vauxhall oraz Lep Art Consulting
zapraszają na wystawę:
PICASSO, MATISSE, MIRO

Pablo Picasso, Henri Matisse, Joan Miro – to trzech największych mistrzów nowoczesnej sztuki XX wieku, których osobowości twórcze miały wielki wpływ na wszystkie dziedziny współczesnej plastyki a równocześnie w powszechnym odczuciu są także synonimami skrajnych przejawów sztuki nowoczesnej.

U początków swej kariery byli malarzami skandalistami, nowatorami, z czasem ewoluowali i wykształcili własny styl malowania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również grafika zajmowała w ich twórczości ważne, a mniej znane miejsce.

Wystawa obejmuje ok. 75 prac graficznych ze wspaniałego dorobku trzech artystów.

Pablo Picasso (1881 – 1973), twórca kubizmu – artysta wyjątkowy, który przez prawie całe stulecie budził uznanie świata –  przez swoje długie twórcze życie był także ilustratorem książek: pomiędzy 1910 a 1972 rokiem wydano 154 książki z jego ilustracjami. Wystawa prezentuje cykl litografii z roku 1949, które powstały do opowiadania Prospera Merimee „Carmen”. Piękna, powabna, niezależna ale i okrutna bohaterka noweli Merimee i opery Georges’a Bizeta (1875) – fascynowała Picassa od najwcześniejszych lat twórczości, stając się z czasem najważniejszym symbolem i toposem jego dzieł artystycznych i kluczem do ich interpretacji. Wyzwanie zilustrowania noweli Prospera Merimee (napisanej w 1845 roku) podejmował Picasso w latach 50-tych dwukrotnie.

Ponadto zobaczyć można 4 prace z tzw. „sekretnej kolekcji”– są to litografie wykonane wg. erotycznych rysunków Picassa, które pokazywał tylko nielicznym a także prace pokazujące ulubione motywy artysty: corridę, gołąbka pokoju, tematykę cyrkową oraz kilka portretów kobiet – towarzyszek jego życia.

Prace wykonane dla 35 i 36 numeru czasopisma artystyczno-kulturalnego „Verve” – to ciekawy wycinek twórczości graficznej Henri Matisse’a (1869 – 1954), twórcy fowizmu. „Verve”, wydawane w Paryżu w latach 1937 – 1960, którego twórcy mieli ambicje stworzenia najpiękniejszego i najbardziej na świecie ekskluzywnego czasopisma, w każdym numerze prezentowało oryginalne grafiki różnych artystów, którzy z czasem stali się bardzo znani. Dzisiaj ich prace są poszukiwane i cenione na rynku sztuki. Matisse zaprojektował okładkę do tego podwójnego numeru, który w całości został poświęcony ostatnim latom jego twórczości oraz osobiście nadzorował tworzenie litografii dołączonych do czasopisma, które zostało uznane za najbardziej znaczące wydawnictwo artystyczno-literackie XX wieku.

Na wystawie prezentowane będą także „Błękitne akty” – litografie jego słynnych wycinanek – papierowych kolaży, jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty.

Joan Miro (1893 – 1983), artystyczny outsider nie należący do żadnego kierunku, wszystkie swoje litografie zgromadził w sześciotomowym wykazie „LITHOGRAPH”. Wykaz zawiera opisy prac wraz z charakterystyką papieru, na którym zostały wykonane, podaje wysokość nakładu itp. Ekskluzywna i wyjątkowa edycja „Lithographu” zawiera kilkadziesiąt prac artysty, z których część znajduje się na wystawie.

 

Wszystkie prezentowane na wystawie dzieła są własnością kolekcjonera i marszanda Jakuba Lepa, zajmującego się wystawiennictwem oraz sprzedażą dzieł sztuki. Organizatorem ekspozycji są Galeria w Pałacu Vauxhall Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach oraz polsko-niemiecka firma Lep Art Consulting.

Wernisaż wystawy: 20 kwietnia, piątek, godz. 18.00.

Wystawa czynna do 27 maja 2012.

 

                                                                     Anna Miga, kierownik Galerii w Pałacu Vauxhall

 

 

 

P.Picasso_Carmen_1949

 H.Matisse_Tancerka_1950

J.Miro_Spiewajaca_ryba_1972