podróż
Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach
Galeria w Pałacu Vauxhall
zaprasza na otwarcie wystawy
plenerowej rzeźby Michała Batkiewicza

PODRÓŻ

1 czerwca, niedziela, godz. 17.00

Rynek w Krzeszowicach

Michał Batkiewicz urodził się w Nowym Targu. W roku 1978 ukończył Liceum Sztuk

Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, a w roku 1984 wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obronił dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego.
Jest autorem monumentalnych realizacji rzeźbiarskich, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego, polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego

w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago w USA oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA.Wykonał wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Jest autorem pomników sakralnych (m.in. „Jan Paweł II’ w Nichelino – Włochy, w Toledo – USA, Buenos Aires – Argentyna, Rabce Zdroju, „Ksiądz Jerzy Popiełuszko” w Puławach), pomników patriotycznych „Pomnik Katyński” w Wadowicach). Jego rzeźby plenerowe zdobią place w Rabce Zdroju, Kostrzyniu nad Odrą, Szczawnicy, Hamburgu, Turynie, Buenos Aires.Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej,szkle i kamieniu, wykonując zarówno projekty jak i realizacje we własnej pracowni Art Studio Rzeźba Odlewnictwo w podkrakowskich Szczyglicach.Wypracował własną, ciekawą stylistykę. Jego strefa ziemska zamieszkała jest przez rozmaite, czasem śmieszne, zabawne, czasem groteskowe i makabryczne stwory – niby realistyczne i znane wszystkim zwierzęta, lecz przepuszczone przez filtr artystycznej wyobraźni, wymykające się jednoznacznym, realistycznym ocenom i tworzące inny, symboliczny świat.
wystawę można zwiedzać czerwiec – sierpień 2014 r.