„Bajkowy świat dzieciństwa – dawne książeczki dla dzieci
i zabytkowe zabawki ze Zbiorów Rodziny Sosenko”
                                                             
 wernisaż wystawy, piątek, 28 maja, godz. 18.00,
Galeria w Pałacu Vauxhall
                                      
Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach serdecznie zaprasza na cykl wystaw „Bajkowy świat dzieciństwa”, poświęcony zabawkom i bajkom. Szczególnie polecamy wystawę dawnych książeczek dla dzieci i zabytkowych zabawek ze Zbiorów Rodziny Sosenko.
  
Warto zaznaczyć, że ta, wyselekcjonowana na wystawę w Krzeszowicach część zbioru uratowała się przez zalaniem, w czasie ostatnich powodzi, gdzie zniszczeniu uległa dużą część zbiorów kolekcji zabawek Rodziny Sosenko, umieszczona w magazynach w Niepołomicach.
  
Autorami i kuratorami wystawy są Katarzyna Sosenko i Marek Sosenko. Na wystawie będzie można zobaczyć książki zarówno XIX wieczne jak i te, które pamiętamy (zwłaszcza starsze pokolenie) z naszego dzieciństwa, czyli powstałe w 2 poł. XX wieku. Wśród ważnych pozycji należy wymienić pierwsze wydania „Koziołka Matołka”, „Małpki Fiki Miki”, disneyowskie wersje bajek „3 Małe Świnki”, „Flet zaczarowany”, „Duży zły Wilk i Czerwony Kapturek”, „Pawła i Gawła” Aleksandra Fredry wydanego jeszcze z końcem II Wojny Światowej, „Wicka i Wacka” pierwszy polski powstały zaraz po wojnie komiks nazwany w podtytule filmem. 
Z obcych wydań: „Przygody Tomka Sawyera”, Bajki H. C. Andersena, i wiele innych rzadkich edycji, świetnie nam znanych autorów do dziś sprzedawanych w aktualnych wersjach edytorskich. Niewątpliwą atrakcją będzie pierwsze wydanie „O dwóch takich co ukradli księżyc”, Kornela Makuszyńskiego w którym sam autor na gwiazdkę 1929 roku w Zakopanem umieścił dedykację z własnym autografem. 
Wystawa po raz pierwszy eksponowana w tej formie jest zaledwie maleńkim wycinkiem dziecięcego księgozbioru, a prezentacja książek uzupełniona jest zabawkami ze zbioru liczącego ponad 40 tysięcy egzemplarzy będącego największą w Polsce, a jedną z najpoważniejszych i najwszechstronniejszych na świecie tego typu kolekcji. 
Wielką atrakcją będzie możliwość obejrzenia zaaranżowanego na wystawie pokoju dziecięcego w klimacie przełomu XIX/XX wieku, gdzie łóżeczko wypełnione zabawkami z epoki sąsiaduje z fotelem mamy, czytającej bajki, a w przerwie cerującej skarpetki lalkom.

W czasie trwania wystawy przewidziano wykład „Nepalskie dzieci malują”, połączony z prezentacją muzyczną mis i gongów, warsztaty robienia zabawek (m.i n.z filcu, drewnianych łyżek, skarpet) oraz głośne czytanie bajek, w ramach IX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

                                   
Więcej o wystawie przeczytasz tutaj
                               
Równie ciekawie zapowiadają się wystawy towarzyszące ekspozycji ze Zbiorów Rodziny Sosenko, czyli wystawa zabawek mieszkańców gminy Krzeszowice „Moja zabawka z dzieciństwa” oraz pokonkursowa wystawa prac plastycznych dzieci zatytułowana „Moja ulubiona zabawka”.
 
W konkursie, skierowanym do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, wzięło udział ponad 100 uczestników. Na wystawie, oprócz nagrodzonych prac, postaramy się wyeksponować jak najwięcej nadesłanych rysunków. Przypominamy wszystkim mieszkańcom, że nadal można przynosić swoje zabawki z dzieciństwa na przygotowywaną ekspozycję.
Egzotycznym elementem cyklu wystaw będzie pokaz rysunków dzieci z rodzinnego domu dziecka Welfare Association z Pokhary oraz zabawek z Nepalu, kolekcjonowanych przez Barbarę i Marcina Deców.
Wystawom towarzyszy katalog w formie książeczki, w którym będzie można znaleźć fotografie wybranych zabawek i bajek, eksponowanych na wystawach, nagrodzone prace dzieci, opowieści o ulubionych zabawkach, pamiątki z dzieciństwa mieszkańców naszej gminy i inne niespodzianki.
               
Uroczyste rozdanie nagród dla zwycięzców konkursu plastycznego „Moja ulubiona zabawka”, odbędzie się w tym samym dniu, o godz. 17.30.  Laureatów powiadomimy telefonicznie.
                  
Serdecznie zapraszamy dzieci i dorosłych do odwiedzenia naszych wystaw.        
 
                
Patronat nad cyklem wystaw objął Starosta Powiatu Krakowskiego Józef Krzyworzeka.
Sponsorzy: Kopalnia Węgla „Czatkowice” Sp. z o.o., Apteka Rodzinna I. J. Tomczyków.