Zapisy     Terminarz     Wykłady     Wykładowcy     Galeria     Kontakt     Archiwum

Od dziś jesteście studentami!

Wykład inauguracyjny Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach budził emocje nie tylko wśród dzieci. Nowe miejsce, nowa prowadząca, zupełnie nowe tematy. Uśmiechnięte twarze dzieci i błysk w ich oczach były zapowiedzią ciekawego spotkania.

Jakie tajemnice skrywa ludzki mózg? – temat fascynujący wszystkich; trudny i pociągający zarazem. Jedna z mam powiedziała przed wykładem, że sama chętnie zostałaby na zajęciach. Przedział wiekowy ogranicza, ale nasi studenci mieli okazję poznać odpowiedź na to pytanie.

Doktor Rafał Staszkiewicz, specjalista neurochirurg z 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, w lekarskim czepku na głowie rozpoczął prezentację. Dzieci również założyły specjalne maski i czapeczki, a mały Asystent Doktora zaprezentował strój, w którym lekarze przeprowadzają operacje. Prawdziwe narzędzia neurochirurgiczne zrobiły wrażenie nie tylko na chłopcach. W ten sposób trudne słowo „operacja” zostało oswojone.

Wśród wielu zagadnień poruszonych na wykładzie znalazły się informacje na temat budowy, wyglądu i funkcji mózgu oraz komórek nerwowych. Uzasadniona została także zasada lewo i praworęczności.

Udzielenie pierwszej pomocy medycznej małej studentce – punkt nieplanowany podczas wykładu – mógł poruszyć niektórych studentów. Zarówno jednak oni, jak i doktor Staszkiewicz spisali się na medal i już po chwili wszyscy z uśmiechem chwycili się za ręce, by wziąć udział w ćwiczeniu na temat przesyłania impulsów nerwowych.

Quiz wiedzy z upominkami, które ufundował pan doktor, był wspaniałym zwieńczeniem wykładu.

Dziękuję wszystkim za przybycie i z niecierpliwością czekam na kolejny wykład!

Marta Smutek
koordynator DUWK