Jacek Malczewski należy do niekwestionowanego i elitarnego grona geniuszy malarstwa polskiego, jego zaczarowany malarski świat tematycznie ogarnia wszystko co jest bardzo polskie – w jego malarstwie nakładają się i współistnieją tragedie ojczyzny, martyrologia, problemy życia i śmierci, romantyczne rozumienie roli artysty, kobieta; jest realizm i wizjonerstwo, a przetworzona w malarskiej wyobraźni symbolika antyku miesza się z symboliką młodopolską. Otoczony legendą już za życia, należący do artystycznego parnasu, lubiący skupiać na sobie uwagę, żyjący pełnią wszystkiego, co oferowało życie młodopolskiej bohemy, sam o sobie w roku 1015 napisał w wierszu: Żyć będę wiecznie, żyć będę długo w melodii co kraj okala…
Stworzony przez Malczewskiego malarski zaczarowany świat wciąż fascynuje i prowokuje do analiz i interpretacji, również do tworzenia kolejnych wystaw zmierzających do zgłębienia artystycznej tajemnicy.
Wystawę 23 obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie przez cały październik i listopad można było oglądać w Galerii w Pałacu Vauxhall. Autorką scenariusza wystawy „W zaczarowanym świecie Jacka Malczewskiego” była Urszula Kozakowska-Zaucha, adiunkt Działu Malarstwa Muzeum Narodowego. To już druga, po zeszłorocznej dużej wystawie „Dekadenci i herosi. Sztuka Młodej Polski” wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, na której można było zobaczyć nie wystawiane na stałych ekspozycjach, a tym samym mniej znane obrazy mistrza, m. in. dwa autoportrety – jeden z najwcześniejszych, z roku 1901, na którym sportretował się na tarasie swojego domu na Zwierzyńcu na tle zakola Wisły wraz z tworzącymi tło postaciami mitologii greckiej oraz jeden z ostatnich autoportretów, z roku 1926 – który powstał w majątku jego sióstr, w Lusławicach (obecnie dworek jest własnością K.Pendereckiego), odbiegający od poprzednich wizerunków, pokazujący starego, smutnego, oczekującego śmierci człowieka.

16 listopada 2012 odbył się finisaż wystawy „W zaczarowanym świecie Jacka Malczewskiego” , podczas którego Urszula Kozakowska-Zaucha i Anna Miga opowiadały o malarzu i obrazach prezentowanych w naszej Galerii. Opowieść o losach artysty uzupełnił pokaz multimedialny prezentujący m.in. największe dzieła malarskie mistrza, portrety rodzinne i fotografie najbliższych mu osób.