WITKACY

wystawa fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza

ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

wernisaż: 11 maja 2018 r., piątek o godz. 19.00

Stanisław Ignacy Witkiewicz należy do najbardziej znanych polskich dramaturgów, malarzy, prozaików, teoretyków sztuki, fotografów. Niezależnie od podejmowanego tematu, wprowadzonych środków ekspresji – Witkacego wyróżniała twórcza i oryginalna postawa życiowa, ściśle powiązana z jego systemem filozoficznym. Artysta wykorzystywał medium fotograficzne w celu dokumentacji otaczającej go codzienności. Szczególnie interesował się zjawiskiem sprzężenia zwrotnego między portrecistą a portretowanym, które zadziwiająco ujawniało relacje międzyludzkie.

Ekspozycję tworzą psychologiczne portrety Witkacego, które przedstawiają najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół oraz kobiety odgrywające tak ważną rolę w jego życiu. Wśród zdjęć wyróżnia się cykl fotografii ukazujący osobiste relacje Stanisława Ignacego z ojcem. Na wystawie odnajdujemy także zdjęcia Józefa Głogowskiego, będące codzienną rejestracją eksperymentalnego teatru mimicznego artysty.

Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem towarzyszy festiwalowi Krakow Photo Fringe 2018, który prezentuje wszelkie fotograficzne inicjatywy z terenu Małopolski, odbywające się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Kuratorzy wystawy: Danuta Janusz, Kamil Kłeczek

Patroni honorowi: 
Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa
Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk

Patron medialny: Radio Kraków

Wernisaż: 11 maja 2018, godz. 19.00

Wystawa czynna do 22 czerwca 2018

Adres: Galeria w Pałacu Vauxhall – Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1

Galeria czynna: wtorek-piątek: 9.00-16.00, niedziela: 10.00-14.00