Wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd”

W trakcie wykładu 17 czerwca omówione zostaną zagadnienia związane z naszym pochodzeniem w skali kosmosu. Zapoznamy się z cyklem ewolucji gwiazd, od narodzin w obłokach materii aż po ich śmierć i dowiemy się co pozostaje po gwiazdach bardziej masywnych niż Słońce. Odpowiemy sobie też na pytanie dlaczego możemy uważać siebie za dzieci gwiazd oraz dlaczego Słońce jest dla nas takie ważne czego możemy się nauczyć z obserwacji Słońca? Całość uzupełniona będzie przykładami i eksperymentami opartymi na wydarzeniach z życia codziennego.

Zapraszam

Janusz Nicewicz

Janusz Nicewicz jest doktorantem w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obecna tematyka jego badań obejmuje koronalne wyrzuty masy ze Słońca oraz ich wpływ na magnetosferę ziemską. Jest także nauczycielem astronomii w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, gdzie prowadzi działalność popularyzującą astronomię wśród dzieci i młodzieży, prowadząc wykłady i pokazy nieba.

 

Drodzy studenci Dziecięcego Uniwersytetu!

Tym wykładem z dziedziny astronomii zakończymy rok akademicki 2016/2017, dlatego zaraz po nim serdecznie zapraszam Was na uroczystość rozdania dyplomów i nagród.

Dziękuję Wam za wzorową frekwencje na naszych uniwersyteckich spotkaniach!

 

Koordynatorka DUWK

Cecylia Bielecka- Karasińska